Norsko - počasí, příliv a odliv, bezpečnost na moři

slunecno a bezvetri, ale za hodinu muze more vypadat jinakPočasí je na pobřeží Norska nevyzpytatelné, rychle se mění a komplikace způsobují rovněž mořské proudy vznikající vlivem přílivu a odlivu. I za jasného slunečného dne mohou vlivem větru nebo mořského proudění vzniknout velké vlny nebo se úplné bezvětří může během několika minut změnit ve vichřici doprovázenou hustým deštěm či sněhovou vánicí. Žádný norský rybář nevyjede na moře aniž by se podíval na předpověď počasí a plánuje-li průjezd proudícími sundy nebo místy, kde vzniká silné mořské proudění, neopomene vzít do úvahy vliv přílivu a odlivu, Případně naleznete přístup k informacím o přílivu a odlivu i na stránkách http://sehavniva.no/. Stejně by se měli chovat i návštěvníci Norska, ať už se vydávají na hladinu oceánu, fjordu, jezera nebo větší řeky - opatrnost a respekt k vodě jsou vždy na místě.  

Každoročně se několik sportovních rybářů z dovolené v Norsku nevrátí. Lov ryb na moři nikdy nebyl a nebude bez rizika. V zájmu každého rybáře je tato rizika minimalizovat, k čemuž může pomoci dodržení následujících zásad.

 

Rybáři z Čech a Slovenska se stali pravidelnými návštěvníky norského pobřeží po roce 1995 a za tu dobu se bohužel staly aktéry několika tragických událostí. Několik odstrašujících příkladů:

Dva muži středního věku rybařili se svými syny. Synové se rozhodli vrátit domů a připravit večeři. Tátové však na večeři nepřijeli a jejich rodiny už je neměly nikdy spatřit. Zásadní příčinou tragédie byla nedostatečná zásoba paliva v lodi. Nešťastnou náhodou ztratili muži jedno veslo. Silný východní vítr vyhnal loď na volné moře. Loď unášená větrem míjela ostrůvek, na který se jeden z mužů pokusil doplavat. Po několika minutách však utonul - nepočítal se silným mořským proudem, příbojem a studenou vodou. Druhý z mužů zůstal na lodi, ale po noci strávené na moři za silného větru a deště byl podchlazený, naprosto zesláblý a vyčerpaný. Vypadl z lodě a utonul. Tak hovoří policejní protokol. Ani jeden z mužů neměl plovací vestu ani mobilní telefon, kterým by mohl zavolat pomoc. Ačkoli se záchranná akce rozběhla po několika hodinách a ráno vylétla pátrací helikoptéra, silný vítr zanesl loď daleko na volné moře, kde byla nalezena až po třech dnech! Kdyby se muži přivázali k lodi, snad mohli přežít.

Další nehoda se udála v nevelkém fjordu, který zdánlivě není o nic nebezpečnější než větší rybník. Skupina rybářů si však neuvědomila, že je za mlhy zanesl mírný proud a lehký vánek přímo do plavební dráhy místního trajektu. Srážku s rychle jedoucím trajektem nepřežil nikdo, ačkoli personál trajektu kolizi registroval a učinil maximum pro jejich záchranu. Rybáři sice měli v lodi plovací vesty, ale neměli je na sobě...

Rybářská vášeň se stala osudnou i posádce, která lovila na přívlač polaky mezi malými ostrůvky a mělčinami. Nadšení rybáři si nevšimli, že zatímco zdolávají jednoho polaka za druhým, jejich loď se na klidném moři vlivem mírného větru pomalu blíží k mělčině. Vlna doslova posadila loď na mělčinu. Rybáři ztratili stabilitu a vypadli z nakloněné lodě. Jeden z nich (bez plovací vesty) se naštěstí zachytil lodě a podařilo se mu vylézt zpět. Druhý, který měl plovací vestu doplaval na několik metrů vzdálený útes, kde počkal na pomoc. Třetí se při pádu z lodě udeřil do hlavy, ztratil vědomí a jeho tonoucí tělo bylo unášeno klidným mořem - stačilo, aby si záchrannou vestu nechal na sobě a nepoužíval ji jako polštářek na sezení...

Záchranáři letecké služby konstatovali „smrt následkem srdeční slabosti, resp. vyčerpání" u jednoho staršího rybáře, který zcela posedlý rybářskou vášní již několik dní a nocí intenzivně rybařil. Nepravidelný a nedostatečný spánek, špatná strava, nadměrná fyzická zátěž při rybaření a nekvalitní promokavé oblečení - tak málo stačilo, aby při troše deště a větru vypovědělo službu srdce.

Každý, kdo vstupuje na loď, každý rybář, který se vydá rybařit na mořské pobřeží nebo na širý oceán si musí uvědomit, že stojí tváří v tvář živlu, se kterým nemůže měřit své síly. Může si pouze uvědomit a minimalizovat rizika. Pozdější lítost a žvásty typu „on mi to nikdo neřekl" nebo „kdo to mohl vědět, že..." jsou zpravidla jen důkazem lidské hlouposti a nadutosti.