Co s sebou do Norska?

Oblečení

Norsko je hornatou zemí a návštěvníci musí počítat s náhlými změnami počasí, častými dešti a silným větrem. V letních měsících se během jediného dne můžete opalovat pod blankytně modrou oblohou a o hodinu později pak za větru a hustého sněžení prchat do závětří. Extrémním změnám počasí a letním teplotám v rozmezí 0-25°C odpovídá i vhodné oblečení: teplá čepice chránící uši, nepromokavá bunda a kalhoty nebo overal a nepromokavá obuv jsou při rybaření na mořském pobřeží a v horských revírech zpravidla nutností.

Obvykle postačující sada oblečení pro mořské rybaření a rybaření na jezerech (duben-září):

treska tmavá o hmotnosti 13 kgChystáte-li se rybařit na řekách, budete namísto overalu potřebovat brodicí kalhoty z prodyšného materiálu (gore-tex apod) a kvalitní nepromokavou bundu.

Pro cestu do Norska a pobyt v chatě doporučujeme pohodlnou sportovní obuv, dlouhé kalhoty, košili nebo mikinu a nepromokavou, ale prodyšnou sportovní bundu (gore-tex a pod).

Dále nezapomeňte:

Vybavení pro rybolov na norském pobřeží

zdolávání tresky tmavéVeškeré vybavení, které budete používat při mořském rybolovu, musí být určeno k rybaření v mořské vodě, aby dobře odolávalo působení slané vody.

Ceny rybářských potřeb jsou v Norsku výrazně vyšší než v Čechách a nabídka tamních obchodů bývá omezená. Doporučujeme zakoupit vybavení v dostatečném předstihu u Vašich domácích prodejců.

Vybavení pro pilkrování

Středně těžký rybářský prut délky 1,6-2,1 m, třídy 20-30 liber určený k pilkrování a lov na jig je obvykle nejdůležitějším prutem při cestách na pobřeží Norska. Na navijáku – multiplikátoru by mělo být navinuto nejméně 200 m splétané šňůry o nosnosti 15-30 kg. S touto kombinací by měl rybář zdolat každou zaseknutou rybu. V závislosti na síle proudu a větru můžete s tímto vybavením chytat do hloubky 150 m s nástrahami o hmotnosti do 750 g.

Lehký pilkrovací, resp. těžký vláčecí prut délky 2,1-2,7 m (vrhací zátěž 70-200 g) je optimální, chcete-li se věnovat přívlači a lovu na menší jigy. Na bytelném smekacím navijáku nebo vláčecím multiplikátoru by mělo být nejméně 150 m šňůry o nosnosti 15-25 kg. V závislosti na proudu můžete s tímto prutem a jigy/jigheady 70-200 g nebo pilkiny do cca 100 g rybařit asi do hloubky 45 m.

Těžký pilkrovací prut délky 1,6-2,1 m, třídy 50-80 liber nebývá nejčastěji používaným prutem, ale je vhodný především při lovu trofejních ryb na velké jigy a pilkry o hmotnosti 300-1500 g. Naviják-multiplikátor, případně elektrický multiplikátor by měl být opatřen minimálně 300 metry pletenky o nosnosti 20-40 kg.

Vybavení pro přívlač

Na cestu do Norska doporučujeme přibalit jeden středně těžký až těžký vláčecí prut, se kterým můžete chytat jak ze břehu, tak z lodi. Prut délky 2,4 - 2,7 m s vrhací zátěží 30-100 gramů se smekacím navijákem a minimálně 150 m splétané šňůry o nosnosti 15-25 kg vám ve většině případů dobře poslouží. Zbytečně těžké pruty a teleskopy ponechejte raději doma.

Při lovu tresek, polaků, platýsů a mořské formy pstruha obecného na přívlač používejte plandavky a jigy-twistery o hmotnosti 25-70 g. Chytáte-li ze břehu, je vhodnější delší vláčecí prut.

Vybavení pro muškaření

Patříte-li mezi přívržence muškaření, vezměte si s sebou také muškařský prut délky 9-10 stop (AFTMA 8-20) na lov tresek obecných, tmavých, polaků, mořské formy pstruha obecného a makrel. Použijte potápivou šňůru nebo sinktip třídy 8-10 AFTMA.

Splétané šňůry

jighead s nastraženou treskou tmavouVzhledem k velikosti lovených ryb, hloubkám a proudům je jedinou vhodnou šňůrou pro lov na moři šňůra splétaná. K dostání jsou šňůry nejrůznějších značek. Kterou šňůru si zvolíte, záleží pouze na Vás, jen se vyvarujte příliš silných šňůr. V Norsku se málokdy vyskytnou takové podmínky, pro které byste potřebovali silnější šňůru než 0,35 mm (nosnost v tahu nad 40 kg). Silnější šňůra znamená v praxi větší odpor proudící mořské vodě a tím pádem i nutnost použití těžších nástrah, jinými slovy: horší kontakt s nástrahou, což v konečném důsledku znamená méně ryb. Vzhledem k tomu, že mořské dno je často kamenité, nebývá o vázky nouze. Silná splétaná šňůra Vám loď "ukotví" a uvolnit ji bude velmi obtížné. Šňůru si kupte doma, bude levnější než při nákupu v Norsku. Více šňůry na navijáku vytvoří větší průměr cívky, což usnadňuje práci s nástrahou.

Koncový návazec

Splétanou šňůru zakončete vždy monofilním návazcem (fluorocarbon nebo silon) o průměru 0,5-1 mm délky 1,5-4 m. Návazec zásadně zvyšuje šanci na úlovek a oproti splétané šňůře snižuje riziko předření nebo překousnutí.

Obratlíky, kroužky a karabinky

Překroucení šňůry při rybolovu zamezíte zařazením obratlíku mezi nástrahu a návazec nebo obratlíku s gumovou zarážkou mezi návazec a splétanou šňůru. Gumová kulička-zarážka je účinnou ochranou koncového očka před poškozením karabinou nebo obratlíkem. Zejména při vertikální přívlači doporučujeme použít obratlíky, kroužky a karabinky dostatečně odolné, třeba i násobně vyšší nosnosti než zbytek udice. 

Uzly

Splétanou šňůru a návazec je ideální spojit uzlem, který projde očky prutu (FG knot, Albright apod.). Návazec na úhoříky (peříčka apod.) si správný rybář zhotovuje sám z monofilního vlasce za pomoci uzlu resp. smyčky „dropper loop“.

Umělé nástrahy

vlkouš ulovený na pilkrV Norsku se používají především tradiční pilkry, které jsou běžně dostupné i v místních obchodech. Vyhovují-li vám spíše jigy nebo jigheady v kombinaci s gumovými rybičkami nebo twistery, v Norsku je budete shánět jen těžko.

V Norsku se dají koupit velice kvalitní pilkry 200-1000 g, ale bývají relativně drahé. Někdo si vyrábí pilkery sám nebo si shání levnější "imitace", ale originál zůstane originálem. Při nákupu nebo výrobě pilkrů mějte na paměti, že koncové očko pilkru, ve kterém je upevněn háček, by nemělo při dopadu nástrahy na dno narážet do dna (nemělo by být na špičce nástrahy, ale za špičkou - na boku).
Vždy se u nástrahy přesvědčte, že očka, kroužky a háčky jsou kvalitní. Nekvalitní kroužky a háčky se otevřou nebo zdeformují. Dobré kroužky a háčky jsou poněkud dražší, ale rozdíl v kvalitě poznáte, až zaseknete velkou rybu.

Hmotnost nástrah při klasické i vertikální přívlači v mělké vodě (do 40 m) může být jen 40-100 g, ale při rybaření v proudící vodě, za větru nebo na větších hloubkách využijete i nástrahy o hmotnosti až 1000 g.

Připojení nástrahy k návazci je možné uzlem (např. Rapala uzel, grinner apod.) nebo pomocí obratlíku a kroužku. Většina dostupných karabinek je pro silový rybolov nespolehlivá.

Vylovovací hák - kleště

Doporučujeme malý ruční gaf s rukojetí tvaru T, který se hodí nejen na vylovení ryb, ale také při fotografování. Alternativou malého vylovovacího háku-gafu jsou vylovovací kleště. Pomocí malého gafu a vylovovacích kleští vylovíte všechny treskovité ryby a menší halibuty. Halibuty do 40 kg spolehlivě vylovíte pomocí vylovovací ocasní smyčky. Vylovovací hák-gaf bývá obvykle součástí vybavení lodě.

Opěrka konce prutu –  zdolávací pás

Budete jej potřebovat při chytání na hluboké vodě nebo s těžšími pilkery, případně při zdolávání halibutů.

Základní sada vybavení pro mořský rybolov:pruty na lodi

Tipy pro používání rybářského vybavení

Nekupujte příliš silnou splétanou šňůru. V Norsku není využití pro splétané šňůry, které jsou silnější než 0,3 mm. Silnější splétaná šňůra znamená zvýšený odpor proudící mořské vodě a tím pádem i nutnost použití těžších pilkerů, což znamená i horší kontakt s nástrahou a méně ryb.

Návazce by neměly být příliš tenké; k výrobě návazců použijte monofilní vlasec (silon nebo fluorocarbon) o průměru 0,5-1  mm. Při lovu na přírodní nástrahu je vhodné použít návazec o průměru nejméně 0,80 mm, aby Vám jej ryba neukousla, případně aby se nepředřel při pohybu po dně.

Nedělejte návazce příliš krátké. Měly by být nejméně tak dlouhé jako prut, není problém použít návazec dvakrát nebo vícekrát tak dlouhý jako je prut. Větší vzdálenost mezi jednotlivými háčky znamená pokrytí větší plochy a tím větší šanci na úlovek. Místo gummimacků můžete použít také twistery, gumové rybičky nebo peříčka.

Naučte se dělat správně uzly. Uzel, kterým přivážete gummimack je tzv. „dropper loop".  Nepřipojujte gummimacky k návazci malou nebo snadno otvíratelnou karabinou.

Doporučené vláčecí vybavení pro lov štik na norských jezerech a řekách

Doporučené vláčecí vybavení pro lov pstruhů na norských jezerech a řekách

štika ulovená na streamerDoporučené muškařské vybavení pro lov štik na norských jezerech a řekách

Doporučené muškařské vybavení pro lov lipanů a pstruhů na jezerech a řekách